19.04.2013 - Uzņēmums

Rūpējoties par topošo māmiņu un gaidāmā mazuļa veselību,  Kauguru veselības centrā no š.g. 1. maija, pateicoties iegādātajai jaunajai diagnostikas aparatūrai un  atbilstoši visaugstākajām nacionālā veselības dienesta prasībām, būs iespēja izmantot ultrasonogrāfijas grūtniecēm pirmā trimestra kombinēto skrīningu.

 

Ko nozīmē pirmā trimestra skrīnings?

Tā ir skausta krokas mērīšana. Skausta kroku (NT – nuchal translucency) veido šķidruma uzkrāšanās zemādas slānī augļa skausta rajonā – galvaskausa lejasdaļā un kakla daļā, kuru iespējams konstatēt ar ultrasonogrāfijas metodi.

Kas veic augļa skausta krokas mērīšanu?

Pirmā trimestra skrīninga ietvaros skaustu krokas mērīšana riska novērtēšanai jāveic tikai speciāli apmācītiem un sertificētiem ultrasonogrāfijas speciālistiem, lai garantētu tās kvalitāti.

Grūtniecības pirmais trimestris sākas bērna ieņemšanas brīdī, kad olšūna sastopas ar spermu, un turpinās līdz grūtniecības 12. nedēļai. Šajā laikā topošā māmiņa sāk izjust fiziskas un emocionālas pārmaiņas savā ķermenī. Lai mazinātu Jūsu raizes, piedāvājam iepazīties ar informāciju par šo grūtniecības fāzi.

Kādas pārmaiņas savā organismā varu sagaidīt grūtniecības pirmā trimestra laikā?

Lielākā daļa sieviešu grūtniecības pirmajā trimestrī neizjūt īpašas pārmaiņas organismā. Tev var būt viegla pietūkuma sajūta, taču šo dažu pirmo nedēļu laikā tu visticamāk būtiski nepieņemsies svarā. Grūtniecības radītās hormonālās izmaiņas veicinās krūšu palielināšanos un jutīgumu. Ir svarīgi iegādāties atbilstoša izmēra un formas krūšturi, lai gādātu par krūšu komfortu gan visas grūtniecības laikā, gan arī pēc tam. Daļai sieviešu grūtniecības sākumposmā pastiprinās izdalījumi no vagīnas (tomēr tiem nav nelāgas smakas un tie nerada niezi), kā arī nepatīkamas sajūtas locītavās. Arī šīs parādības saistāmas ar notiekošajām hormonālajām izmaiņām.

Kādas sporta nodarbības es varu turpināt grūtniecības laikā?

Ja tu esi labi trenēta sportiste, vari turpināt ierastos ikdienas treniņus. Jāizvairās no nodarbībām, kas prasa lielu skābekļa patēriņu, jo tādējādi bez pietiekama skābekļa daudzuma var palikt auglis. Ja tu neesi pieredzējusi sportiste vai sporta entuziaste, grūtniecība nav pats piemērotākais laiks, lai uzsāktu regulārus un smagus treniņus.

Grūtniecības laikā piemērotas ir fiziskas nodarbības, kas palīdz uzturēt muskuļu tonusu, piemēram, pastaigas vai peldēšana. Kas attiecas uz sporta veidiem, kas prasa līdzsvara noturēšanu, piemēram, slēpošana, tad pret tiem grūtniecības laikā jāizturas uzmanīgi, īpaši pirmā trimestra beigās, kad redzami sāk piebriest vēders un sāk mainīties ķermeņa smaguma centrs. Īpaši dažādu negadījumu risku palielina ķermeņa smaguma centra maiņa, un šie negadījumi var apdraudēt gan tevi pašu, gan grūtniecības labvēlīgu iznākumu. Visā grūtniecības laikā jāizvairās no tādiem sporta veidiem, kas saistīti ar ievērojamu spiediena maiņu un lielu fizisku slodzi, piemēram, niršanas ar akvalangu vai triatlona. Tomēr, par spīti šai piesardzībai, sievietei grūtniecības laikā jācenšas būt fiziski aktīvai, ja vien nav radušās kādas veselības problēmas, kuru dēļ fiziskā aktivitāte jāierobežo.

No kādiem medikamentiem jāizvairās grūtniecības laikā?

Drošs ieteikums medikamentu lietošanai grūtniecības laikā ir- „labāk mazāk nekā vairāk". Ievēro, ka šeit netiek teikts, ka labāk medikamentus nelietot nemaz. Zāļu lietošana var būt svarīgs priekšnoteikums, lai grūtniecība noritētu veiksmīgi. Sāpju remdēšanai grūtniecības laikā var lietot acetaminofēnu (Tailenolu); aspirīnu var lietot līdz pat trešā trimestra sākumam. Lielākā daļa ārstu neiesaka grūtniecības laikā lietot ibuprofēnu (Advilu), jo šī medikamenta iedarbība pagaidām nav precīzi zināma. Grūtniecības laikā var lietot pret iesnu medikamentus, taču mediķi iesaka lokālos pret iesnu aerosolus lietot uzmanīgi, jo daudzām sievietēm no tiem izveidojusies atkarība. Uzmanīgi grūtniecības laikā jālieto arī zarnu darbību regulējošus medikamentus.

Pirms izrakstīto zāļu lietošanas konsultējies par tām ar savu ārstu, lai noskaidrotu, kāda ir zāļu iedarbība un iespējamie riska faktori. Ja grūtniece cieš no kādas nopietnas slimības (astma, krampji, infekcijas), lielākajā daļā gadījumu ir jāturpina lietot medikamenti, jo pretējā gadījumā mātes veselība var būt apdraudēta. Dažos gadījumos ārsti iesaka lietot alternatīvus medikamentus, kuru iedarbība ir līdzīga un kurus jau veiksmīgi lietojušas citas grūtnieces.

Kā atvieglot nelabuma simptomus?

Nelabuma sajūta no rītiem ir izplatīta parādība grūtniecības pirmā trimestra laikā. Nelabumu un vemšanu izraisa hCG (gonadotropīna) līmeņa paaugstināšanās organismā. Nelabuma sajūtu var radīt kāda konkrēta smaka vai garša, vai pat kāds skats vai skaņa. Lielākajai daļai sieviešu šie simptomi sāk izzust grūtniecības otrā trimestra sākumā.

Tomēr šis nelabums grūtniecības sākumposmā sievietei nopietnas problēmas sagādā reti. Simptomus var mazināt, ēdot biežāk un mazākas porcijas, kā arī bieži dzerot šķidrumus. Vajadzīgo pārtikas daudzumu var uzņemt, arī ēdot neitrālas garšas sausiņus. Ja nelabums ir ļoti stiprs un vemšana turpinās, var būt vajadzīga ārsta palīdzība. Turklāt mediķis šādos smagākos gadījumos varēs arī izrakstīt zāles pret nelabumu. Lai gan medikamentus, kas parasti tiek lietoti pret sliktu dūšu, neiesaka lietot grūtniecēm, grūtniecības laika nelabumu veiksmīgi mazināt ar preparātiem, kuru sastāvā ir B6 vitamīns.

Kādas prenatālās analīzes tiek veiktas grūtniecības pirmajā trimestrī?

Grūtniecības pirmā trimestra laikā grūtniecei parasti tiek veikta pilna asins analīze, noteikta asins grupa un rēzus faktors, tiek pārbaudītas antivielas un iespējamās hepatīta infekcijas, kā arī tiek veikta urīna analīze. Citas analīzes var tikt veiktas, pamatojoties uz sievietes līdzšinējo slimību un grūtniecību vēsturi.

Pirmajā trimestrī var veikt arī ultraskaņas izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai grūtniecība norisinās veiksmīgi. Parasti izmeklēšanu ar ultraskaņu veic tad, ja parādās kādi spontānā aborta vai ārpus dzemdes grūtniecības simptomi. Parasti lielākā daļa ultraskaņas testu tiek veikti otrā trimestra laikā.

Sievietēm, kam ir paaugstināts hromosomu un ģenētisko slimību risks (35 gadus vecām un vecākām sievietēm) prenatālās diagnostikas metodes dod iespēju konstatēt iespējamās problēmas jau pirmā trimestra laikā. Ar CVS (chorionic villus sampling) testa palīdzību jau grūtniecības 10.nedēļā iespējams konstatēt auglim Dauna sindromu un citas ģenētiskas slimības. Šis tests ir tikpat drošs un precīzs kā amniosentēze, kas tiek veikta grūtniecības otrajā trimestrī. Lai izšķirtos par to, kādas analīzes un testus veikt, grūtniecei jākonsultējas ar savu ārstu vai ģenētikas speciālistu.

Vai grūtniecības laikā var turpināt lietot dzērienus, kuru sastāvā ir kofeīns? Kā ir ar alkoholu un smēķēšanu?

Kofeīnu saturošu dzērienu lietošana mērenos daudzumos mātes un augļa veselību neietekmē negatīvi. Kas attiecas uz citām izmaiņām ierastajā dzīvesveidā, tad veiksmīgai grūtniecības norisei ieteicama mērenība un veselais saprāts. Ir pierādīts, ka gan alkohols, gan smēķēšana atstāj negatīvu ietekmi uz mātes un augļa veselību. Tā kā līdz šim nav konstatēts, kāds ir nekaitīgais alkohola vai tabakas daudzums, tad grūtniecēm tiek ieteikts no alkohola lietošanas un smēķēšanas vispār izvairīties. Ja grūtniece ir atkarīga no šīm vielām, tad atmešana jāveic ārsta uzraudzībā.

Kāds ir pieļaujamais svara pieaugums grūtniecības laikā?

Šis ir jautājums, par kuru speciālisti joprojām turpina diskutēt. Lielākajai daļai sieviešu normālais svara pieaugums grūtniecības laikā ir 9 - 14 kilogrami. Lielākā daļa no šī svara tiek iegūta grūtniecības pirmajā pusē, kad par normālu tiek uzskatīta pieņemšanās svarā par puskilogramu nedēļā. Pārmērīgs svara pieaugums var radīt problēmas grūtniecei. Sievietēm, kas cieš no aptaukošanās, diabēta vai anoreksijas grūtniecības laikā svara pieaugums jāregulē atšķirīgi, tāpēc šādos gadījumos nepieciešama mediķa konsultācija.

No kā jāizvairās grūtniecības laikā?

Uz šo jautājumu atbildēt ir grūti. Sievietēm, kas nav izslimojušas vējbakas un masaliņas, būtu jāizvairās no saskarsmes ar cilvēkiem, kas inficējušies ar šīm slimībām. Grūtniecības pirmajā trimestrī jāizvairās no alkohola, tabakas un neatļautu medikamentu lietošanas. Pēc pirmā trimestra jāizvairās arī no sporta veidiem, kuros svarīgi noturēt līdzsvaru (slēpošana, snovbords, slidošana), jo sievietei strauji mainās ķermeņa smaguma centrs, kas palielina dažādu negadījumu risku. Sievietēm, kas strādā ar toksiskām vielām, jākonsultējas ar speciālistu, lai noteiktu, no kādām vielām jāizvairās.

Pats galvenais, lai grūtniecības laikā sieviete ievērotu mērenību un veselo saprātu. Ja tev ir kādi jautājumi, atbildes tev sniegs tavs ārsts.

Aicinām pierakstīties zvanot uz tālruni 67736350 vai zvanot uz reģistratūras mobilo tālruni 20039593. Rakstiet e-pastu [email protected]  Kauguru veselības centrs strādā katru dienu no plkst. 7.40 līdz plkst.19.00