14.05.2013 - Uzņēmums

Zīdaiņa ādiņa ir plānāka nekā pieaugušam cilvēkam, un tās pašaizsardzība pret saules stariem mazajam vēl nav attīstīta (atšķirībā no pieaugušajiem, kuru āda jau pieradusi pie saulītes), tāpēc tā daudz jutīgāk reaģē arī uz ultravioletajiem stariem. Uz mazuļa ādas nav vēl izveidojies aizsargājošais ragvielas un skābju slānis, tāpat zīdaiņa āda neveido pietiekami daudz aizsargpigmenta melanīna. Lai gan saules stari vajadzīgi gan tādēļ, lai uzņemtu D vitamīnu (tas nepieciešams kaulu un nervu sistēmas stiprināšanai), gan tādēļ, ka uzturēšanās saulē palīdz izdalīties prieka hormoniem (endorfīniem), mazulim ar saulīti jābūt draudzīgās, bet ļoti uzmanīgās attiecībās.

  • Visātrāk saulītē apdeg bērniņi ar gaišu ādu un matu krāsu.
  • Bērna āda bez aizsargkrēma sāk apdegt, saulē pavadot apmēram 5–10 minūtes.
  • Arī apģērbtam mazulim jālieto saules aizsargkrēms, jo drēbes nespēj pilnībā pasargāt no ultravioletā starojuma.
  • Visbiežāk apdeg tās bērniņa ķermeņa vietas, ko neklāj aizsargkrēms, – ceļu locītavu aizmugure, ausis, acu zona, arī kakla daļa, ja to nenosedz cepures pagarinājums.

Īstais laiks pastaigai!

Tiešos saules staros bērniņam līdz gada vecumam (un pat līdz trim gadiem) nav ko darīt! Jo agrākā vecumāmazuļa ādiņa apdeg, jo lielākas problēmas tas var radīt nākotnē. Ultravioletais starojums ne tikai rada apdegumus un paātrina ādas novecošanos, bet var veicināt arī ādas audzēju rašanos vēlākos gados. Saulē nevajadzētu uzturēties arīno pulksten 11 līdz 15, kad ir vislielākā saules aktivitāte un visintensīvākais ultravioletais starojums. Vislabāk pastaigā doties rīta un pēcpusdienas stundās, kad saules stari krīt slīpi un līdz zemei nonāk vismazāk ultravioletā starojuma. Ja dzīvo privātmājā vai ir cita iespēja mazuli biežāk un ilgāk turēt svaigā gaisā, ratiņus novieto ēnā.Kad mazais jau sēž, īpaši svarīgi raudzīties, lai viņam galvā būtu cepure ar platām malām visapkārt (ne tikai ar nadziņu). Vēlams, lai cepurītes aizmugurēbūtu pagarinājums, kas no apdegšanas pasargā mazuļa kaklu. Jo mazāks bērniņš,jo labāk, ja viņš, ejot ārā, būs ietērpts plānā kokvilnas apģērbā, kuram ir gara piedurkņu un biksīšu daļa. Tāpat labi var noderēt ratu saulessargs. Saulainālaikā vienmēr jāpaceļ ratu jumtiņš. Būtu labi, ja arī autosēdeklītis būtu ar jumtiņu, jo mašīnā saule mēdz īpaši karsēt.

Aicinām pierakstīties zvanot uz talruni 67736350 vai zvanot uz registratūras mobilo talruni 20039593.Rakstiet e-pastu [email protected] veselības centrs strāda katru dienu no 7.40 līdz plkst.19.00 Plašāku informācija par centra piedāvātajiem pakalpojumiem pieejama arī majas lapā www.kvc.lv