Algologs
Algologs (sāpju terapeits) ir ārsts, kurš pārzina sāpju veidošanās, pastāvēšanas un hronisku sāpju attīstības mehānismus, kā arī sāpju ārstēšanas metodes.Sāpes ir organisma brīdinājuma signāls, ka tiek apdraudēta mūsu eksistence, tāpēc tās ir jāuztver nopietni, nesteidzoties sāpes apklusināt ar pretsāpju medikamentiem. Ir svarīgi atrast sāpju cēloni un, ja iespējams, izārstēt to iemeslu. Ja sāpes ir ļoti spēcīgas un turpinās ilgstoši, tās postoši ietekmē gan fizisko, gan garīgo dzīves kvalitāti. Algologs palīdz mazināt sāpes un atrast piemērotāko risinājumu. Ja sāpes nevar izārstēt, tad atvieglot tās var noteikti, ievērojot ārsta un pacienta kopā saskaņoto ārstēšanas plānu. Dažreiz tas ir ilgstošs un sarežģīts process, kas prasa lielu pacietību un ārsta-pacienta sadarbību. Kvalitatīva sāpju terapija var ievērojami uzlabot pašsajūtu.
Pie algologa uz konsultāciju vēršas pacienti ar:
- Locītavu, muskuļu, saistaudu un mīksto audu sāpēm;
- Pēcoperāciju un pēctraumatiskām sāpēm;
- Mugurkaula nervu saknīšu – radikulopātiju sāpēm;
- Hroniskām galvassāpēm;
- Hroniskām iegurņa – urogenitālām sāpēm;
- Neiropātiskām sāpēm (piem. pie cukura diabēta);
- Neiralģijām, arī pie sāpēm sejā trīszaru nerva iekaisuma gadījumā;
- Muguras sāpēm;
- Onkoloģiskām sāpēm;
- gadījumos, ja nav skaidrs pastāvošo sāpju iemesls vai sāpes traucē pilnvērtīgi dzīvot, algologs konsultācijā noskaidros sāpju iemeslus un kopīgi ar pacientu atradīs labāko sāpju ārstēšanas veidu.
Kā sagatavoties vizītei pie algologa?
Dodoties vizītē pie algologa līdzi jāņem visi ar veselības stāvokli saistītie izraksti un slēdzieni, kas saņemti slimnīcās, ambulatorās iestādēs un pie dažādiem speciālistiem. Ir jāsagatavo informācija par lietotajiem medikamentiem. Tas ārstam palīdz iegūt maksimāli daudz informācijas, kas atvieglo diagnozes noteikšanu un izvēlēties piemērotāko ārstēšanas stratēģiju. Turklāt šī informācija palīdz taupīt laiku un līdzekļus, jo var gadīties, ka daži izmeklējumi jau ir veikti un vairs nav atkārtoti jāveic.
Kā notiek vizīte?Vizīte ilgst 45 minūtes. Sarunā ar pacientu tiek noskaidrotas sūdzības, veikta izmeklēšana jušanas, kustību un veģetatīvas nervu sistēmas sfērā, kā arī psihoemocionāla stāvokļa novērtēšana nepieciešamības gadījumā, izskatīti līdzpaņemtie izraksti un precizēta problēma, kuras ārstēšanai tiek sastādīts individuāls ārstēšanās plāns un pielāgoti iespējami labākie risinājumi – medikamentoza terapija, blokādes, fizioterapija, dažādas procedūras, ārstnieciskā vingrošana, psihoterapija u.c.
Ja nepieciešams, ārsts norīko pacientu uz papildus izmeklējumiem, specifisku problēmu risināšanai – pie atbilstoša speciālista, piemēram, pie reimatologa, ortopēda, onkologa u.c., kā arī pēc nepieciešamības nozīmē nākamās vizītes laiku.